Věda a technika v ulicích Plzně
2009    2008    2007    2006


Naše expozice

Katedra obecné fyziky byla jednou z pěti kateder Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, které se této akce účastnily. Naše expozice patřila k nejrozsáhlejším ze všech. Na našem již tradičním místě před Západočeským muzeem jsme měli k dispozici hned několika stanů o celkové rozloze téměř 100 m2.

Stan o rozměrech 4 x 8 m patřil dílně a našim nejmenším. Vyrobit jste si zde mohli již tradiční mechanické housenky, vznášedla, šplhající žáby či spektroskopy, nově dvanáctistěn s kalendářem na školní rok 2008/2009 nebo nekonečný papírový prstenec. Pro děti zde byly připraveny v dostetečném počtu již tradiční větrníčky či omalovánky s fyzikální tematikou a nově akrobatičtí panáčci.

Ve druhém velkém stanu mohli návštěvnící získat představu jak často jsme z vesmíru bombardováni různými částicemi, a to díky mlžné komoře. Dále se ve stanu nácházely oblíbené interaktivní pokusy nově s modelem fata morgany, či tajným písmem. Nechyběly zde také některé tradiční příklady možných perpetuí mobile.

Třetí část naší expozice byla věnována především demonstračním experimentům, např. Teslovu tranformátoru či van de Graaffovu generátoru. Nově pro vás byla připravena expozice věnovaná teplotě a způsobům jejího měření či pokusy s mikrovlnnou troubou.

I letos velkou pozornost poutaly aktivity před stany, a to především Bublinová show, která se opakovala každou hodinu a při níž se zavíraly do bublin třeba i děti :-).