zpět Fototrofní organizmy úvodní stránka
 

 

Metabolický proces fototrofie je označován jako fotosyntéza. Při fotosyntéze probíhá předávání elektronu podobně jako u jiných metabolických procesů Elektron se získává fotolýzou - rozštěpením molekuly (fotoelektrickým jevem) prostřednictvím energie fotonu.

Rozlišujeme dva značně rozdílné typy fotosyntézy, rostlinného (sinicového) typu a bakteriálního typu. Účinnost fotosyntézy, tedy přeměny sluneční energie v chemickou jsou pouhá 3 %.

Zdrojem uhlíku může být organická látka (fotoorganotrofie) nebo anorganická látka (oxid uhličitý) fotolitotrofe.


 

Fotolitotrofie
Uhlík je do organických molekul vestavován procesem asimilace (například Calvinovým cyklem). Elektrony se nejčastěji získávají fotolýzou vody, odpadním produktem je kyslík. Typickým zástupcem jsou buňky obsahující chloroplasty (zelené rostliny), patří sem však také celá jedna skupina bakterií označovaná jako sinice. Tyto organizmy využívají i aerobní chemoorganotrofii (dýchání).

Některé fotolitotrofní bakterie používají jako zdroj elektronů molekulový vodík nebo sirovodík. Odpadním produktem posledně jmenovaných je síra. Tyto bakterie jsou striktně anaerobní a velmi často mixotrofní, tedy jsou schopny fotoorganotrofie i fotolitotrofie.

Fotoorganotrofie
Zdrojem elektronů mohou být buď jednoduché (většinou dvouuhlíkaté) organické látky, H2 nebo sirovodík a síra. Tento typ metabolizmu najdeme u anaerobních bakterií, které jsou velmi často mixotrofní (využívají zároveň více typů metabolismu v závislosti na okolních podmínkách).

 

Literatura
[1] Storchová, Z.: Mikrosvět, Vesmír 76, 612, 1997/11
[2] Vodrážka Z.: Biochemie, Academia, Praha 2002
[3] http://levanduloveslunce.bloguje.cz/img/slunce3.jpg