zpět Teplotní regulace v přírodě úvodní stránka
 

Jak udrží termiti stálou teplotu uvnitř termitiště

Ke svému životu potřebují termiti (Macrotermes natalensis) teplotu asi 30°C. Zdrojem tepla je jednak metabolismus každého z dvou miliónu jedinců žijících uvnitř termitiště, jednak teplota okolního vzduchu, která podléhá výrazným výkyvům.

Proti těmto výkyvům chrání vnitřek termitiště až půl metru silné jako beton tvrdé zdi. Regulace teploty i cirkulace vzduchu je zajištěna pomocí příčných žeber, která tak zvětšují plochu (obdoba žeber radiátorů).V těchto žebrech vedou pod povrchem vzdušné kanálky – horký vzduch se shromažďuje v nejvyšší komůrce, odtud vstupuje shora do vzdušných kanálků, kde se ochlazuje a zároveň se mikroskopicky malými póry ve vnější stěně vyměňuje za čerstvý vzduch.

Asi ve stovce těchto kanálků pracují bez ustání termiti, aby zužovali nebo rozšiřovali vzduchové průchody a zavírali či otevírali kanálky podle okolní teploty, a tak regulují tepelnou výměnu. Kooperace mezi nimi je fantastická.

Podobně jako u teplokrevních živočichů, kdy regulace výměny tepla probíhá regulací průtoku krve v kůži, je zde regulován průtok teplého vzduchu v kanálcích příčných žeber.

Ektotermní termiti se chovají v rámci celého termitiště jako endotermní živočich.    

Jak udrží tabon australský stálou teplotu hnízda?

Uvnitř hnízda tabona australského, kde jsou uložena vejce musí být udržována stálá teplota 33°C po dobu půl roku. Podobně jako termiti reguluje tabon teplotu otevíráním či uzavíráním větracích šachet, odstraňováním či nanášením izolačních vrstev. Teplotu v hnízdě kontroluje svým jazykem s obdivuhodnou přesností na 0,1°C. 


 
 

 

Literatura:
[1] Droscher V. B.: Magie smyslů v říši zvířat, Orbis, Praha 1970
[2] Jánský L.: Fyziologie živočichů a člověka, Přírodovědecká fakulta, UK Praha, 1988.
[3] http://klokan.wz.cz/fotky3/5924_Termitiste_u_Barkly_Homestead.jpg